Nudí vás koukat se pořád na ty samé vzhledy souborů? Změňte je dle své libosti. Jeho ikonu nebo náhled můžete změnit za libovolný obrázek, nebo jeho výřez. Tento návod vám, jak upravit ikonu souboru v macOS, poví.
Při pohledu na spousty stejných souborů se v nich můžete snadno ztrácet. Vyhledávání v nich také není příliš přívětivé, a to ani pokud používáte barevné značky. Konečně můžete chtít ikonu souboru změnit také jen proto, aby lépe korespondoval s jeho obsahem. Změna není nikterak složitá a vždy lze vrátit zpět. Jak upravit ikonu souboru v macOS se tedy dočtete v následujícím návodu.
Změna ikony
Změnit ikonu souboru můžete prakticky jakémukoli jeho druhu a to ať už se jedná o dokumenty, tabulky, atd. (např. ikony souborů Apple Kalendáře ale změnit nelze). Prvním krokem tak je najít si vhodný obrázek, který budete chtít místo náhledu nebo ikony souboru nahradit.
Takový obrázek následně otevřete, klidně i jen v aplikaci Náhled. Tažením myši učiňte jeho výběr, nebo zvolte nabídku Zobrazit anotační nástroje a poté Obdélníkový výběr.
Chcete-li vybrat celý obrázek, nemusíte dělat ořez ručně, ale stačí na klávesnici současně stisknout klávesy Command + A. Následně je nutné vaše ohraničení kopírovat. To můžete učinit nabídkou Úpravy a Kopírovat, nebo jen stisknutím kláves Command + C. Obrázek poté můžete zavřít.
Přejděte na soubor či aplikaci, které chcete náhledovou ikonu změnit. Klepněte na ní pravým tlačítkem myši nebo dvěma prsty na Trackpadu a vyberte nabídku Informace.
V levé horní části tohoto okna se nachází aktuální použitá ikona, kterou vy ale chcete změnit. Klepnutím na ni ji vyberete. Že je označená zjistíte tím, že se její obrys zvýrazní modrou barvou.
Nyní už vám jen stačí zvolit nabídku Úpravy a Vložit, či stisknout kombinaci kláves Command + V. V ten okamžik se původní ikona přepíše vámi kopírovaným obrázkem jak v informačním okně, tak v náhledu souboru.
Kopírování jiné ikony
Pokud se vám líbí ikona nějakého souboru nebo aplikace, kterou chcete použít na ten svůj, klidně můžete. Stačí k tomu na vybrané ikoně opět zvolit nabídku Informace a přes Úpravy nebo stiskem kombinací kláves Command + C ji kopírovat. Poté si otevřete nabídku Informace na souboru, kterému chcete ikonu přepsat a jako v předchozím postupu zvolte Úpravy a Vložit nebo Command + V.
Dejte si jen pozor na to, abyste takto nekopírovali ikony aplikací, které často používáte. Mohli byste si pak totiž plést původní aplikace se soubory, kterým jste jen přiřadili jejich ikonu.
- Nainstalujte si náhradu za Twitter i YouTube klienta na váš počítač s macOS
- S další aktualizací macOS vám mohou přestat fungovat některé aplikace. Jak zjistit které?
Obnovení původní ikony náhledu
Ani změna ikony na tu původní není příliš složitá. Můžete tak chtít učinit, pokud se vám změněná ikona již nelíbí, nebo třeba pokud neplní svůj účel. Předchozím postupem ji sice můžete neustále měnit, ale aby ona přizpůsobovala vzhled tomu, jak se mění obsah souboru (např. s přibývajícím obsahem textových souborů), ji musíte odstranit.
To učiníte tak, že na souboru opět zvolíte nabídku Informace. Vyberete ikonu náhledu, aby byla modře zvýrazněna a odeberete ji přes nabídku Úpravy a Vyjmout. Samozřejmě tak můžete udělat i klávesovou zkratkou Command + X. Tímto krokem tedy obnovíte zcela původní vzhled, jako kdybyste souboru nikdy ikonu neměnili.
Tip závěrem
Ikonu v systému macOS můžete změnit i jednotlivým aplikacím. Toho docílíte, pokud si ve Finderu otevřete záložku Aplikace. Postup je stejný, jako je uveden výše. Máte-li takovou aplikaci, které jste ikonu změnili, i v docku, ta se automaticky novému vzhledu automaticky nepřizpůsobí. Musíte ji nejprve z docku odebrat a následně ze záložky aplikací ve Finderu ji tažením opětovně přidat.